• 24 MAJA 17
    Wernisaż wystawy prac Michała Batorego – zdjęcia, wideo

Galeria zdjęć i filmy z wydarzenia

W dniu 24 maja o godz. 12.00 na Wydziale Humanistycznym nastąpiła inauguracja działalności Galerii Szczecina Humanistycznego.

Na nasze zaproszenie (po raz pierwszy w Zachodniopomorskim) specjalnym gościem inauguracji był jeden z czołowych światowych plakacistów – mieszkający w Paryżu Michał Batory (przyleciał z Francji specjalnie na nasze wydarzenie!).

Oprócz 40 swoich plakatów artysta zaprezentował serię słynnych okładek do książek opublikowanych nakładem wydawnictwa Drzewo Babel.

Wśród naszych gości pojawili się również: Pani Justyna Szypura-Swierczewski polska malarka z Düsseldorfu oraz Panie Barbara Stępień i Magda Malejczyk z wydawnictwa Drzewo Babel. Profesor Jan Wiktor Sienkiewicz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – wybitny historyk sztuki wygłosił niezwykle fascynujący, choć krótki wykład na temat polskiej sztuki na emigracji. Kuratorem wystawy był Mikołaj Materne.

Tu można zobaczyć relację wideo z imprezy, która była transmitowana na żywo w internecie: bezpośrednia transmisja w Internecie oraz krótką relację w TVP3 Szczecin.

***

Michał Batory (ur. 25 sierpnia 1959 w Łodzi) – polski plakacista, od września 1987 r. mieszkający w Paryżu

Uczestnik ponad 20 wystaw indywidualnych na całym świecie m.in.:
    2015 • Galerie Roi Doré, « Michal Batory 50 affiches » Paryż, Francja
    2014 • Michal Batory, La Puebla, Meksyk
    2012 • Galerie la Rirreina, Centre de l’image, La Rambla, Barcelona, Hiszpania
    2011 • Les Arts Décoratifs (skrzydo Marsan Luwru), Paryż, Francja
    2010 • Quito, Guayaquil, Ekwador
    2006 • Université Laval à Québec, Kanada
    2005 • Uniwersytet w Pekinie i w Chonching, Chiny
    2005 • Muzeum plakatów w Wilanowie, Polska
    2000 • Université Paris X, Francja
    1999 • Galerie Typografica, Bruksela, Belgia

Uczestnik ponad 15 wystaw zbiorowych na całym świecie:
    2013 • « B & B », z Michelem Bouvet, La Paz, Boliwia
    2012 • « Sarajevo 2014 », Sarajevo, Bośnia i Hercegowina
    2011 • « Graphisme, années 2000 » , Bibliothèque nationale de France, Paryż, Francja
    2007 • International Poster Triennial, Sofia, Bułgaria
    2001 • « 20 affiches pour la 20e Fête de la Musique », Centre Georges Pompidou, Paryż, Francja
    1998 • « 100 ans de Bertolt Brecht », Berliner Ensemble, Berlin, Niemcy
    1997 • « Esprit de suite », BNF, Paryż, Francja
    1994 • « La paix après Hiroshima », ekspozycja zorganizowana przez Le Mouvement pour la Paix, Francja, Japonia, Szwajcaria, USA

Autor ponad trzydziestu realizacji z zakresu komunikacji wizualnej, m in. dla Theatre des Champs Elyses, Poczty Polskiej (projekt znaczków i stemplowanych kopert), Baletu w Monte Carlo, Theatre du Peuple w Bussang, Opery Novej w Bydgoszcz, Théâtre National de Chaillot w Paryżu, Wydawnictwa Drzewo Babel z Warszawy, Cité des Sciences et de l’Industrie, La Villette w Paryżu.

Zdobywca licznych prestiżowych nagród za pracę twórczą na całym świecie, m.in.:
    2010 • Nagoda na International Poster Biennale w Meksyku za plakat « La Solitude du Vainqueur »
    2008 • III nagroda na International Poster Biennale w Meksyku za plakat « Piano-Folies »
    2008 • Srebrny medal na International Poster Biennale, Chicago, USA, za plakat « Piano-Folies »
    2004 • I Miejsce na Festival International de l’affiche de Chaumont, za plakat « PowerBook »,

Ponadto kurator wystaw i autor kilku wydań monograficznych.

***
    Wystawę plakatów artysty będzie jeszcze można podziwiać w Galerii Szczecina Humanistycznego przez najbliższe trzy miesiące.