Pracownia Badań Wyborczych stworzona w kwietniu 2017 roku działa przy Instytucie Politologii i Europeistyki US realizuje: badania naukowe, zajęcia dydaktyczne ze studentami, spotkania z przedstawicielami środowiska politycznego (politycy, działacze społeczni i dziennikarze itp.). Stanowi miejsce rozwoju naukowego zarówno pracowników Wydziału Humanistycznego US jak i młodych adeptów nauki (doktorantów, studentów).

Ponadto Pracownia nawiązuje współpracę ze szkołami średnimi ze Szczecina i innych miejscowości województwa zachodniopomorskiego. Uczniowie mają możliwość wzięcia udziału w lekcjach pokazowych prowadzonych przez pracowników naukowych.

Cechą charakterystyczną tego miejsca jest jej wystrój oraz fakt, że gromadzone są w niej materiały wyborcze (głównie wybory w Polsce od 1989 r.).

Nasza strona na facebooku, informacje aktualizowane na bieżąco >> WEJDŹ


BADANIA PROWADZONE PRZEZ PRACOWNIĘ – kliknij


W dniu 5 czerwca 2019 r. w auli Wydziału Humanistycznego odbył się otwarty wykład „Warto być przyzwoitym… Polityka historyczna czy poprawność polityczna” z udziałem dr Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich i Bronisława Komorowskiego, Prezydenta RP w latach 2010 – 2015 w  ramach organizowanego przez miasto wydarzenia „Tydzień wolności w Szczecinie”. W tym czasie Pracownia zorganizowała wystawę plakatów wyborczych z 1989 roku.

Była okazja żeby oprócz plakatów z 1989 roku pokazać Panu Prezydentowi jego plakat z 2010 roku z kampanii prezydenckiej oraz … plakat z wyborów parlamentarnych 1991 roku kiedy uzyskał mandat posła.

Prezydent plakaty podpisał i … zrobiliśmy im wspólne zdjęcie


W dniu 30 maja 2019 r.  gościem w pracowni był Maciej Ussarz. Radny Miasta Szczecin z Prawa i Sprawiedliwości. Spotkanie z cyklu „Moje kampanie wyborcze”. Rozmawialiśmy o młodych ludziach w polityce…o pracy radnego…o Akademickim Radio Pomorze…o zdjęciach i budowie materiałów wyborczych…o plakatach i ulotkach …. i tym, że czasami roznoszenie takich ulotek niesie za sobą pewne ryzyko…


Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego zorganizował w dniu 28 maja 2019 r. konferencję „Polskie wybory. 30 lat doświadczeń”. Dr hab. Łukasz Tomczak, prof. US wygłosił referat na temat Plakat wyborczy – barwy polskich kampanii a uczestnicy konferencji mieli możliwość zobaczyć wystawę plakatów ze zbiorów pracowni.

 


W dniu 16 maja 2019 r. gościem w Pracowni Badań Wyborczych był Paweł Bartnik, najdłużej sprawujący mandat radnego Rady Miasta w historii powojennego Szczecina (w sumie ponad 20 lat). Obecnie członek Platformy Obywatelskiej. Spotkanie w ramach cyklu „Moje kampanie wyborcze”. Rozmawialiśmy o tym jak prowadziło się kampanie dawniej i dziś… o tym jak się wyróżniać na plakacie czy ulotce… o byciu politykiem i działaczem społecznym…o ważnych rocznicach… między innymi tej 4 czerwca…

 


W dniu 26 kwietnia 2019 r. w Pracowni gościliśmy Bognę Czałczyńską oraz Agatę Caban z organizacji pozarządowej Kolektyw. Niezależne Centrum Obywatelskie. Rozmawialiśmy o społeczeństwie obywatelskim, partycypacji społecznej (a w tym aktywności studentów), działaniach opartych na partnerstwie. Pytania dotyczyły także wyzwań stojących przed NGO’sami oraz jak to jest, że jedni działają „od zawsze”, podczas gdy innym „wszystko jedno”.


W dniu 18 kwietnia 2019 r. gościem w Pracowni był Stanisław Kaup, lider Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci” w Szczecinie. Niewątpliwie, dotychczas, najmłodszy gość. Spotkanie w ramach cyklu „W samo południe”. Rozmawialiśmy o działalności stowarzyszenia, aktywności młodych ludzi, polityce i kampanii…


W dniu 17 kwietnia 2019 r. odbyło się spotkanie z dr Iwoną Lisztwan, z cyklu „dialog obywatelski” na temat „Po co nam właściwie ta Unia Europejska?”Absolwentka V Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. Ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktorat z ekonomii na Uniwersytecie w Newcastle. Od 1996 roku zajmuje się sprawami Unii Europejskiej, początkowo akcesją Polski do Unii Europejski, funduszami rozwoju wsi (SAPARD), a następnie, już w Brukseli, programami rozwoju obszarów wiejskich. Od 2011 roku pracuje nad procesami dalszego rozszerzenia UE (szczególnie w kontekście Turcji oraz krajów bałkańskich).

Spotkanie prowadziła Pani Małgorzata Ludwiczek, Kierownik Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, Spotkanie w zorganizowane w ramach zajęć prowadzonych w Instytucie Politologii i Europeistyki US.


W ramach cyklu „Moje kampanie wyborcze” w dniu 11 kwietnia 2019 r. gościliśmy Ewę Gąsiorowską – Nawój, Wicestarostę Powiatu Pyrzyckiego oraz Olgierda Kustosza radnego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Oboje z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Na „swoim terenie” w ostatnich wyborach samorządowych otrzymali bardzo wysokie poparcie. Ewa najlepszy wynik w wyborach do Rady Powiatu, 14,85% wszystkich głosów w swoim okręgu a Olgierd 19,06% głosów oddanych w wyborach do sejmiku w powiecie pyrzyckim. Rozmawialiśmy między innymi o tym jak zdobywa się takie zaufanie, o pasjach, pracy, aktywności oraz…. o straży pożarnej i pszczelarstwie…;)


W dniu 28 marca 2019 r. w Pracowni Badań Wyborczych odbyło się spotkanie z uczennicami i uczniami VII LO w Szczecinie, z klasy III c, pod opieką Pani Magdaleny Brajtling. Rozmawialiśmy o prowadzonych badaniach, instytucie, wydziale, uniwersytecie a także można było zobaczyć historyczne już materiały wyborcze.


W dniu 27 marca 2019 r. gościem w Pracowni Badań Wyborczych US był poseł Krzysztof Zaremba z Prawa i Sprawiedliwości. Absolwent naszego instytutu. Spotkanie z cyklu „Moje kampanie wyborcze”. Rozmawialiśmy nie tylko o wyborach, w których Krzysztof uczestniczył, a było ich sporo, lecz także o różnicach między PiS i PO, przemyśle stoczniowym, inwestycjach w regionie, historii…i polskiej motoryzacji 😉

 


Jak media kształtują wizerunek imigrantów? Dlaczego w swoim przekazie tak chętnie sięgają po negatywne stereotypy? W dniu 20 marca 2019 r. w Pracowni odbyło się spotkanie z dr hab. Krzysztofem Wasilewskim, autorem książki Bezdomnych gromady niemałe… Dyskurs imigracyjny na łamach prasy amerykańskiej (1875-1924).

Rozmawialiśmy między innymi o mechanizmach kierujących mediami oraz kształtowaniu przez nie dawniej i dziś dyskusji na temat imigrantów w Polsce, Europie i USA.


W dniu 7 marca 2019 r. gościem w Pracowni była Edyta Łongiewska – Wijas, radna, Przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miasta Szczecin (Koalicja Obywatelska). Spotkanie z cyklu „Moje kampanie wyborcze”. Rozmawialiśmy o ostatniej kampanii, powodach zaangażowania się w politykę, emocjach, wolontariuszach i „niezwykłych pokampanijnych spotkaniach”. Spotkanie odbyło się w przeddzień Dnia Kobiet, dlatego poruszyliśmy także temat obecności kobiet w polityce.


W dniu 24 stycznia 2019 r. gościem w Pracowni Badań Wyborczych był poseł Leszek Dobrzyński. Absolwent Instytutu Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego. Spotkanie z cyklu „Moje kampanie wyborcze”. Rozmowa nie tylko o wyborach, lecz też o czasach PRL i aktualnej sytuacji politycznej w Polsce. Poseł Leszek Dobrzyński jest znany z organizowania wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych…więc zaśpiewaliśmy razem „Wojenko, wojenko”…


W dniu 22 stycznia 2019 r. gościem w pracowni badań wyborczych był Igor Podeszwik z Inicjatywy Miejskiej „Nowy Szczecin”, kandydat do Rady Miasta Szczecin w ostatnich wyborach samorządowych, nominowany w zeszłym roku do Nagrody Szczupaka za działalność na rzecz Szczecina. Spotkanie prowadził dr Janusz Jartyś. Dyskusja o kampanii, rewitalizacji przestrzeni miejskiej, działaniach władz i problemach Szczecina… oraz o tym czy jako jego mieszkańcy mamy się czym chwalić…


W dniu 10 stycznia 2019 r. w Pracowni Badań Wyborczych spotkaliśmy się z posłem Bartoszem Arłukowiczem. Spotkanie w ramach cyklu „Moje kampanie wyborcze”, ale nie tylko wybory były tematem dyskusji. Było też o pracy parlamentarzysty, ministra zdrowia, opozycji, koalicji, przeszłości i przyszłości…meandrach polskiej polityki


20 grudnia  2018 r. w ramach cyklu spotkań „W samo południe” gościliśmy w pracowni Michała Kaczmarka, dziennikarza (Radio Plus, wSzczecinie.pl) oraz rzecznika prasowego (Centrum Kultury Eroregionu Stara Rzeźnia, Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie). Rozmawialiśmy o pracy dziennikarza, rzecznika oraz o ostatnich wyborach samorządowych.


W środę, 12 grudnia 2018 r., gośćmi w Pracowni Badań Wyborczych byli uczniowie oraz dyrektor Liceum Plastycznego im. Constantina Brancusi w Szczecinie Pan Artur Sawczuk. Temat spotkania, podobnie jak w ubiegłym roku – „Plakat wyborczy, sztuka i kicz”.


W dniu 29 listopada 2019 r., odbyło się spotkanie z Dominiką Jackowski, radną Rady Miasta Szczecin z Koalicji Obywatelskiej a także radną Rady Osiedla Gumieńce, architekt, prezeską Stowarzyszenia Lepszy Szczecin. Rozmawialiśmy między innymi o doświadczeniach z prowadzenia ostatniej kampanii wyborczej, pracy radnej, aktywności kobiet w polityce i wyborach do rad osiedli.


W dniu 28 listopada 2018 r. , w pracowni w ramach cyklu „Moje kampanie wyborcze” mieliśmy przyjemność gościć Joannę Agatowską, od szesnastu lat radną Świnoujścia z ramienia SLD. W tym roku kandydatkę na prezydenta tego miasta. Wybór tego dnia był nieprzypadkowy. Akurat przypadała okrągła rocznica stu lat od uzyskania praw wyborczy przez kobiety w Polsce. Temat rozmowy dotyczył kampanii wyborczych, w których uczestniczyła Joanna Agatowska, a było ich sporo, oraz aktywności kobiet w polskiej polityce.


W Pracowni Badań Wyborczych odbyło się 22 listopada 2018 spotkanie z cyklu „Moje kampanie wyborcze”. Gościem był Senator RP Grzegorz Napieralski. Absolwent szczecińskiej politologii. Była przy okazji pewna rocznica…otóż dwadzieścia lat temu, w wyborach samorządowych 1998 roku, Grzegorz po raz pierwszy kandydował w wyborach…do Rady Miasta Szczecin. W 2002 został radnym, w 2004 posłem, w 2015 roku senatorem. Najwięcej miejsca w dyskusji zajęły oczywiście wybory prezydenckie 2010 roku, w których osiągnął trzeci wynik. Obecnie nie należy do partii politycznej. W latach 2005 – 2008 był sekretarze generalnym a w latach 2008 – 2011 przewodniczącym SLD.


W dniu 31 października 2018 gościliśmy w pracowni uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Czesława Miłosza w Gryficach. Zajęcia z cyklu „Wybory w demokratycznej Polsce. Barwy kampanii”.

 


W dniu 25 października 2018 roku odbyły się w pracowni warsztaty „Forum Młodego Obywatela” z udziałem podopiecznych Centrum Młodzieżowego „Przystań” prowadzonego przez Fundację Akcja Serducho. Celem projektu jest poszerzanie wiedzy wśród młodych ludzi o zjawiskach, mechanizmach i procesach zachodzących w otaczającym ich świecie, wprowadzenie w przestrzeń społeczno – polityczną. Tematem spotkania były wybory. Podopieczni zostali wcześniej poproszeni o obserwowanie kampanii wyborczej, wykonywanie zdjęć materiałów wyborczych pojawiających się na ulicach miasta. Oczywiście wszyscy za bardzo ciekawe zdjęcia otrzymali nagrody. A przy okazji, w czasie prowadzonych zajęć, mogli głosować i wrzucić głos do urny…prawie jak dorośli.


23 października 2018 roku w pracowni gościliśmy uczniów z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Szczecinie. W zajęciach z cyklu „Wybory w demokratycznej Polsce. Barwy kampanii” uczestniczyły kolejno trzy klasy. Uczniowie mogli między innymi zobaczyć materiały, plakaty i ulotki z wyborów od 1989 roku aż po tegoroczne wybory samorządowe.


W dniu 12 października 2018 roku odbyło się seminarium naukowe „Autorytarny populizm w XXI wieku. Krytyczna rekonstrukcja”. Debata wokół książki pod takim tytułem. Zorganizowane przy współpracy z Fundacją im. Friedrycha Eberta oraz Centrum im. Ignacego Daszyńskiego. Referaty wygłosili między innymi dr hab. prof. UKW Filip Pierzchalski, dr hab. Anna Pacześniak (UWr) oraz dr Bartosz Rydliński (UKSW).

 


W dniu 11 października 2018 roku odbyły się zajęcia warsztatowe pod nazwą „Obywatel w niepodległej Polsce. Kampanie wyborcze”. Udział w nich wzięli podopieczni Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Szczecinie. Spotkanie dotyczyło kampanii wyborczych w Polsce po 1989 roku, uczestnictwa w wyborach i procesu głosowania.

 


28 czerwca 2018 r. w Pracowni Badań Wyborczych odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Moje kampanie wyborcze”. Tym razem gościem był Piotr Kęsik. Radny miasta Szczecin w latach 1998 – 2014. Tematy podjęte w dyskusji dotyczyły m. in. różnych metod i technik stosowanych w prowadzonych kampaniach wyborczych do rady miasta, konstruowania materiałów wyborczych oraz sposobów prowadzenia kampanii. Szczególne zainteresowanie wzbudziły doświadczenia z prowadzonych kampanii „od drzwi do drzwi” w północnych dzielnicach Szczecina.


W dniach 12 – 13 czerwca  2018 r. odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Socjotechnika w polityce”. Kilka zdjęć z obrad w panelach prowadzonych w pracowni.


15 marca 2018 r. odbyło się spotkanie z cyklu „Moje kampanie wyborcze”. Gościem był poseł Norbert Obrycki. Studenci i doktoranci mogli między innymi porozmawiać o kulisach prowadzenia działań wyborczych, strategiach, planowaniu i budowaniu wizerunku.

 


Dzień Kobiet stał się doskonałą okazją do spotkania z aktywnymi w lokalnej polityce kobietami. 8 marca 2018 r. Pracownię Badań Wyborczych odwiedziły radne Miasta Szczecin Małgorzata Jacyna-Witt i Urszula Pańka. Dyskusja w gronie studentów, doktorantów i pracowników Uniwersytetu Szczecińskiego dotyczyła głównie kampanii wyborczych, w których brały udział zaproszone panie. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Kobiety w wyborach. Wybory kobiet”.


Konferencja Naukowa „Kobiety w wyborach. Wybory kobiet”
19-20 kwietnia 2018 r.

W dniu 28 listopada 1918 roku dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego ustanowiono, że „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci” oraz że: „Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele/obywatelki państwa posiadający czynne prawo wyborcze”. Tym samym kobiety uzyskały prawa wyborcze. Z okazji 100 – lecia tego wydarzenia Pracownia Badań Wyborczych, Zakład Teorii Polityki i Systemów Partyjnych Instytutu Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego zorganizowały konferencję naukową poświęconą tematyce praw kobiet.
Konferencja miała charakter interdyscyplinarny, co pozwoliło na kompleksowe ujęcie problematyki.  Obrady koncetrowały się wokół następujących tematów:

 


I Prawa wyborcze kobiet
II Kwoty i parytety w polskich wyborach
III Tło historyczne wyborów z udziałem kobiet
IV Polskie partie polityczne wobec praw kobiet
V Kobiety w kampaniach wyborczych
VI Preferencje wyborcze kobiet
VII Media wobec tematyki praw kobiet
VIII Prawa wyborcze kobiet a kontekst międzynarodowy
IX Prawa kobiet – prognozy

Relacja fotograficzna z wydarzenia:


15 stycznia 2018 r.
Kolejna grupa Uczestników warsztatów politologicznych „Wybory. Czy potrafimy głosować?”
Projekt realizowany w Pracowni Badań Wyborczych z udziałem Słuchaczy Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora.

11 grudnia 2017 r.  w Pracowni gościli  uczniowie Liceum Plastycznego w Szczecinie z dyrektorem szkoły Panem Arturem Sawczukiem. Temat spotkania „Plakat wyborczy. Sztuka i kicz”.


4 grudnia 2017 r. w Pracowni Badań Wyborczych gościliśmy słuchaczy Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora. Warsztaty politologiczne ” Wybory. Czy potrafimy głosować?” prowadził Profesor Łukasz Tomczak.


Pierwsze spotkanie z cyklu „W samo południe” z Ynoną Husaim – Sobecką, dziennikarką, zastępcą redaktora naczelnego „Głosu Szczecińskiego”.

Pani redaktor mówiła o swoich doświadczeniach zawodowych, pierwszych krokach w pracy dziennikarza, wywiadach, które przeprowadzała z wieloma politykami. Poruszony został także temat relacji między światem polityki a światem mediów. 11.05.2017

 


Konsultacje społeczne dotyczące kart do głosowania. Spotkanie z Panem Waldemarem Gorzyckim, dyrektorem Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Szczecinie.  29.06.2017


1 czerwca 2017 r. w Pracowni Badań Wyborczych gościem „Czwartkowych spotkań politologów” był Pan Rafał Niburski, radny Rady Miasta Szczecin.