• 09 LIP 19
  Nowa wystawa w Galerii Szczecina Humanistycznego

  Nowa wystawa w Galerii Szczecina Humanistycznego

  4 lipca w Galerii Szczecin Humanistycznego na Wydziale Humanistycznym US pojawiła się nowa wystawa. Jest to końcoworoczna wystawa prac studentów Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej z Rozszerzoną Edukacją Artystyczną (kierunek projektowy) oraz Koła Naukowego Edukacji Artystycznej – Artpeak, utworzonego przez studentki tegoż kierunku studiów.

  Istotnym elementem nowego kierunku studiów oferowanych przez Instytut Pedagogiki US jest wzmocnienie kompetencji przyszłego nauczyciela w zakresie artystycznym – najbardziej prymarnej formy ekspresji dziecięcego wieku. Prezentowana wystawa jest wynikiem plastycznych poszukiwań i prób opartych na podstawowych problemach plastycznych. Realizując zadania praktyczne studenci mieli szansę doświadczać zagadnień takich jak kompozycja, przestrzeń, światło, barwa, posługiwać się szeroką paletą technik oraz stosować rozmaite sposoby wizualnego komunikatu. Dla większości studentów była to pierwsza przygoda z plastyczną ekspresją. Wielu pierwszy raz (od czasów dzieciństwa) trzymało w ręku pędzel! Mimo to udało się z dużym sukcesem zrealizować programowe założenia a owoce tej ciężkiej pracy widać na prezentowanych obrazach.

  Osobnym tematem zrealizowanym na dodatkowych warsztatach był projekt plakatu. Plakat jako specyficzna dziedzina sztuki opiera się na prostym przekazie komunikującym. Oprócz atrakcyjnej graficznie formy zawiera istotną treść o charakterze reklamowym, społecznym itp. W ramach warsztatów zadaniem studentów było znalezienie symbolicznego, intrygującego przekazu wykorzystującego graficzną permutację przy zastosowaniu dowolnej techniki plastycznej.

  Uzyskana wiedza z zakresu plastycznego i zrozumienie zagadnień sztuki będzie dla przyszłych nauczycieli doskonałym narzędziem do tworzenia nowych metod kształcenia. Słynny malarz i pedagog Władysław Lam pisał: „[…] nie jest konieczne, aby nauczyciel był zawodowym malarzem i sam umiał wykonywać prace rysunkowe i malarskie, jakie mają wykonywać dzieci. Ale konieczne jest, żeby był w tych sprawach zorientowany do tego stopnia, by rozumiał i odczuwał twórcze wypowiedzi dziecka i nie oceniał ich fałszywie, a także nie nakłaniał dziecka do wykonywania nieodpowiednich i złych realizacji”.

  Zapraszamy do oglądania wystawy na żywo!

  zdjęcia: Malwina Makówka i Agnieszka Materne

Ostatnie aktualnościStudia na WH • Kandydaci

  Wszechstronna wiedza z różnych dziedzin w mieście pachnącym czekoladą!

  Interesująca teoria i wciągająca praktyka.
  Sprawdź!
 • Studenci

  Bogaty plan na studia: wytrwała nauka i dużo radości ze studenckiego życia...

  A dodatkowo wszystkie potrzebne informacje w jednym miejscu!
  Wystarczy kliknąć!
 • Doktoranci

  Dla tych co pragną więcej!

  Dla poszukujących nadrzędnych wartości w życiu - dążących do trudnej prawdy, cierpliwego dobra i ukrytego piękna.
  Zrób ten krok!