• 19 PAŹ 18

Międzynarodowa konferencja multidyscyplinarna „Alone together”

York St. John University oraz Uniwersytet Szczeciński zapraszają na międzynarodową konferencję multidyscyplinarną „Alone together” poświęconą samotności we wspólnocie. Konferencja odbędzie się w Yorku w Wielkiej Brytanii w dniach 10-12.04.2019 pod honorowymi auspicjami JM Rektor Uniwersytetu w Yorku, prof. Karen Stanton oraz JM Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. dr. hab. Edwarda Włodarczyka.

„Bezwzględnie potrzebujemy spotkań i wzajemnej komunikacji; potrzebujemy – jak się zdaje – być samotni razem” (John Macmurray)

Naszą intencją jest światowe spotkanie badaczy i pasjonatów samotności, także tej mniej oczywistej – pozytywnej, reprezentujących różne dyscypliny (pedagogikę, psychologię, filozofię i kognitywistykę, teologię, medycynę, sztukę i inne). Zgłoszenia przyjmujemy przez stronę internetową konferencji www.yorksj.ac.uk/alonetogether.

Z serdecznymi pozdrowieniami

Prof. Julian Stern, York St. John University

Dr Małgorzata Wałejko, Uniwersytet Szczeciński

“We must meet; we must communicate with one another; we must, it would seem, be alone together” (John Macmurray)

Under the auspices of the Vice Chancellor of York St John University, UK, and the Rector of the University of Szczecin, Poland, we welcome applications to contribute to the International symposium on solitude in community “Alone together”, which will take place in York, from 10 to 12 April 2019.

Solitude, silence, loneliness, isolation, and all forms of ‘aloneness’ are recognised, along with their significance in communal and social settings. We are looking to bring together people from many disciplines (including education, health, theology, psychology, philosophy and more), interested in the phenomena.

The flyer with more detailed information is attached and the website is open for booking at www.yorksj.ac.uk/alonetogether.

Please, pass on this information to any other colleagues and students – nationally and internationally – who may wish to attend and to submit their own papers.

All the very best,

Professor Julian Stern, York St. John University